Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zmarł Andrzej Pityński, twórca Pomnika Katyńskiego w Jersey City

D.Z. 21:19 18 września 2020
Andrzej Pityński. Twitter, PL1918 (@PL1918)
Odszedł profesor Andrzej Pityński. Rzeźbiarz, twórca wielu pomników, w tym Pomnika Katyńskiego z New Jersey. Profesor Pityński został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Andrzej Pityński urodził się Ulanowie w obecnym województwie podkarpackim. Jego rodzice działali w antykomunistycznej partyzantce. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1974 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował i studiował rzeźbę. Najbardziej znaną jego pracą jest stojący na nabrzeżu Jersey City pomnik upamiętniający zbrodnię w Katyniu przedstawiający żołnierza z wbitym w plecy bagnetem.

Andrzej Pityński jest również autorem pomników księdza Jerzego Popiełuszki, papieża Jana Pawła II i Marii Skłodowskiej-Curie. Zaprojektował też Pomnik Rzezi Wołyńskiej oraz Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle, który był jego ostatnią pracą.

W 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył rzeźbiarza Orderem Orła Białego.

Na swoim profilu na Twitterze Andrzej Duda wspomniał zmarłego profesora. 

- Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu profesora Andrzej Pityńskiego - Kawalera Orderu Orła Białego. Rzeźbiarza. Twórcy wielu pomników, w tym Pomnika Katyńskiego z New Jersey. Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach. RiP - napisał. 

Źródło: Twitter, polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze