Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W zachodnich Niemczech starcia pomiędzy zwolennikami islamistów i kurdyjskimi Jazydami

mk 20:32 7 sierpnia 2014
flickr/fdecomite/CC BY 2.0
W Herford w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec doszło w czwartek do starć ulicznych między zwolennikami dżihadystycznej grupy Państwo Islamskie a pochodzącymi z Kurdystanu Jazydami. Policja musiała rozdzielić uczestników zamieszek.

Jak podała miejscowa policja, radykalni islamiści zaatakowali grupę Jazydów, którzy informowali o mającej się odbyć demonstracji przeciwko prześladowaniu ich mniejszości etniczno-religijnej przez dżihadystów w Iraku.

Policja zatrzymała sześciu napastników pochodzących w większości z Czeczenii. Z pierwszych ustaleń śledztwa wynika, że islamiści zaatakowali swoje ofiary w okolicach kiosku, na którym wisiał plakat informujący o demonstracji. Dwóch Jazydów odniosło niegroźne rany od uderzeń nożem.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia większej grupy zwolenników Jazydów na ulicy doszło do regularnej bójki. Zamaskowani i uzbrojeni w przedmioty służące do zadawania ciosów osobnicy atakowali przechodniów - pisze agencja dpa. Mocno poturbowany został 24-letni mieszkaniec Herford.

Do akcji musiała wkroczyć policja, która rozdzielając zwaśnione strony użyła gazu łzawiącego.

W piątek w Herford odbędzie się demonstracja Jazydów przeciwko przemocy. W sobotę podobna manifestacja ma się odbyć w Bielefeld. Organizatorzy spodziewają się maksymalnie 10 tys. uczestników.

W Niemczech mieszka 60 tys. Jazydów - przede wszystkim w Dolnej Saksonii i Westfalii. Jazydzi to mówiąca językiem kurdyjskim mniejszość, która wyznaje synkretyczną religię powstałą w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Sunniccy islamiści uważają wyznawców tej religii za czcicieli diabła i prześladują ich. W obawie przed represjami w związku z walkami między Kurdami i dżihadystami w Iraku około 200 tys. Jazydów uciekło w góry w pobliżu granicy z Syrią. Są odcięci od transportów z żywnością. Jak podała ONZ, około 40 dzieci zmarło ostatnio z pragnienia.

Ulice niemieckich miast stają się coraz częściej widownią starć miedzy zwaśnionymi grupami imigrantów, przenoszących do Niemiec konflikty z krajów swego pochodzenia. W minionych tygodniach kilkakrotnie dochodziło do konfrontacji między zwolennikami Palestyńczyków a obrońcami Izraela.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze