Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Turcja: statek Oruc Reis w rodzimym porcie. Odwilż na linii Turcja-Grecja

JK 17:49 13 września 2020
Turecki statek badawczy Oruc Reis.PAP/EPA
Turecki statek badawczy Oruc Reis powrócił w niedzielę na wody w pobliżu położonej na południu kraju prowincji Antalya - wynika z danych firmy Refinitiv zajmującej się monitorowaniem ruchu statków. Grecja uznała to posunięcie za "pozytywny pierwszy krok" do złagodzenia napięć między krajami.

Dane firmy Refinitiv pokazały, że Oruc Reis wraz z dwoma towarzyszącymi mu statkami zakotwiczył w niedzielę tuż przy wybrzeżu Antalyi.

„Powrót Oruca Reisa to pozytywny pierwszy krok, mam nadzieję, że będzie kontynuacja. Chcemy rozmawiać z Turcją, ale w klimacie bez prowokacji” - powiedział dziennikarzom w Salonikach premier Grecji Kyriakos Micotakis.

Turecki minister obrony Hulusi Akar umniejszył jednak znaczenie tego posunięcia, mówiąc, że statek wrócił do brzegu zgodnie z wcześniejszymi planami. Dodał, że powrót jednostki nie oznacza, że Turcja rezygnuje z roszczeń do tego obszaru.

Turecka marynarka wojenna informowała na początku miesiąca, że Oruc Reis będzie kontynuował działania w tym rejonie do 12 września.

Turcja toczy z Grecją spór o prawa do eksploatacji złóż gazu na Morzu Śródziemnym, pod wodami, które państwa te uważają za swoje. Po tym, jak w sierpniu Turcja wysłała w sporny rejon statek badawczy Oruc Reis, doszło do morskiej konfrontacji między marynarkami wojennymi Grecji i Turcji, choć dotąd nie przerodziło się to w starcie z użyciem siły.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze