Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Spór o rekompensatę dla mediów publicznych. Grodzki zapowiada lex specialis

A.N. 13:34 19 lutego 2020
PAP/Rafał Guz
Przygotowanie inicjatywy ustawodawczej zakładającej przeznaczenie około 2 mld zł na poprawę warunków leczenia chorych onkologicznie - zapowiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki w wypowiedzi zamieszczonej na Twitterze

Od kilku dni nie cichnie spór o rekompensatę abonamentową w wysokości 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Politycy opozycji apelują do rządu, by zamiast na media publiczne przeznaczyć te środki na onkologię.

Marszałek Senatu podkreślił, że w ciągu ostatnich lat pojawiają się nowoczesne leki stosowane w onkologii, których działanie jest korzystniejsze niż działanie leków starszej generacji.

"U nas na około 100 nowoczesnych preparatów zaledwie 1/3 jest refundowana. To oznacza, że szanse zdrowotne Polek i Polaków są gorsze niż szanse zdrowotne chorujących na nowotwory obywateli innych państw UE" - powiedział Grodzki.

"Takiej sytuacji nie można akceptować, dlatego będziemy nie tylko składać poprawki budżetowe, podobnie jak w Sejmie, ale również będziemy przygotowywać inicjatywę ustawodawczą, swego rodzaju lex specialis, żeby jednak ratunkowo przeznaczyć około 2 mld zł na poprawę warunków leczenia chorych onkologicznie" - dodał.

Uchwalonym w ubiegłym tygodniu przez Sejm budżetem na 2020 r., Senat ma zająć się w przyszłym tygodniu, na trzydniowym posiedzeniu mającym rozpocząć się 25 lutego.

Marszałek Senatu zaznaczał, że obecnie jest wiele potrzeb w ochronie zdrowia. "Albo będziemy ciągle mówić, co trzeba poprawić i opowiadać, jakie to mamy perspektywy na rok 2024 czy 2030, albo zaczniemy działać od razu" - powiedział Grodzki dodając, że obecne finansowanie ochrony zdrowia sytuuje Polskę na 2 lub 3 miejscu od końca w krajach UE.

Źródło: PAP/Twitter

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze