Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Skarb Państwa odzyskał ponad 50 mln zł. KAS wykryła karuzelę VAT-owską

JK 8:45 3 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.wikimedia.org
Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa wykryła karuzelę VAT w obszarze handlu międzynarodowego. Kontrolowana spółka kupowała towar od zagranicznych dostawców. Następnie odsprzedawała go na niemieckim rynku i korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Jak poinformowała rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kontrolowana przez mazowiecką KAS spółka kupowała towar od zagranicznych dostawców, który następnie odsprzedawała na niemieckim rynku, korzystała ze zwolnienia tych dostaw od podatku VAT.

- Kontrolujący ustalili, że istniała sieć zarejestrowanych firm, które faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich celem było wyłudzenie podatku VAT - powiedziała Justyna Pasieczyńska.

- Sprzedaż dla kontrolowanej spółki była fakturowana przez zarejestrowaną na terytorium Polski spółkę córkę podmiotu zagranicznego, która pełniła funkcję bufora, czyli firmy mającej wzmocnić wiarygodność fakturowanych transakcji. W gronie podmiotów funkcjonujących w ujawnionym łańcuchu fakturowania dostaw była krajowa spółka, która pełniła rolę tzw. znikającego podatnika, czyli firmy, która wystawiała "puste" faktury niedokumentujące faktycznych zdarzeń gospodarczych - tłumaczyła.

Wskazała, że faktury wystawiane przez znikającego podatnika stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego od należnego na kolejnych etapach rzekomego obrotu. - Przy czym znikający podatnik sam nie uiszczał podatku należnego wynikającego z wystawianych faktur - podała.

- KAS wykazała, że skontrolowana firma w latach 2013-2014 zaniżyła wartość podatku, uwzględniła w swoich rozliczeniach faktury VAT, z których podatek nie został odprowadzony do urzędu skarbowego. Naraziła Skarb Państwa na straty ponad 50 mln zł - podkreśliła.

Spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami.

Źródło: twitter/KAS_GOV_PL

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze