Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. "Polski żołnierz swoją służbą nawiązuje do najlepszych tradycji"

JJ 16:59 6 sierpnia 2020
Prezydent Andrzej Duda objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RPTwitter/Kancelaria Prezydenta, fot. Grzegorz Jakubowski
Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęła się ceremonia ponownego objęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP. Uroczystość odbyła się na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Wzięli w nich udział m.in.: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, szef MON Mariusz Błaszczak oraz dowódcy wojskowi.

Po przybyciu na miejsce wybrany 12 lipca br. na drugą kadencję prezydent złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

– Dziękuję żołnierzom za każdy dzień, gdy byłem zwierzchnikiem sił zbrojnych. Dziś mogę powiedzieć, że polski żołnierz nawiązuje do najlepszych tradycji naszej wojskowości - mówił prezydent – mówił w swoim przemówieniu na Pl. Piłsudskiego w Warszawie Andrzej Duda.

Jak podkreślił. 6 sierpnia jest dla Wojska Polskiego historycznie ważną datą.

– Tego dnia w 1914 r. z ul. Oleandry w Krakowie wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa. W 1920 r. Józef Piłsudski zatwierdził plany wielkiej operacji wojskowej, która przesądziła o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej – wyliczał prezydent.

Głowa państwa podziękowała za służbę dla Ojczyzny nie tylko żołnierzom, ale również ich najbliższym. Duda zadeklarował również, że dołoży wszelkich starań, aby PKB na obronność było dalej sukcesywnie zwiększane.

– Obiecuję wam, że będę robił wszystko, aby ten wysiłek wspierać. Będziemy robić wszystko, aby pomimo obecnej kryzysowej sytuacji podnieść wydatki na wojsko do 2,5 proc. PKB – podkreślił.

 

– Mamy tysiące młodych ludzi gotowych służyć Polsce w każdej chwili. Jestem przekonany, że - tak jak w 1920 r. - bylibyśmy w stanie wystawić milionową armię, aby bronić Ojczyzny – powiedział prezydent.

Jak mówił w swoim wystąpieniu Zwierzchnik Sił Zbrojnych, polscy żołnierze nawiązują swoją służbą do „najlepszych decyzji”.

Uroczystość kończy defilada wojskowa oddziałów biorących udział w uroczystościach na pl. Piłsudskiego.

Andrzej Duda już oficjalnie rozpoczął dziś drugą kadencję prezydenta RP. O godzinie 10 złożył ślubowanie przed Zgromadzeniem Narodowym oraz uczestniczył w szeregu ceremonii związanych z obowiązkami głowy państwa. 

Andrzej Duda to jedyny od czasów Aleksandra Kwaśniewskiego (głowa państwa w latach 1995-2005) prezydent RP, który będzie sprawował urząd przez dwie kadencje. 

 

Źródło: Polskie Radio 24, IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze