Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Pompeo jasno i wprost o Nord Stream 2: Porzućcie ten projekt albo poniesiecie konsekwencje

JJ 18:36 15 lipca 2020
Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo ostrzegł firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2 przed sankcjamiU.S. Department of State from United States / Public domain, Wikimedia Commons
Departament Stanu USA zniesie klauzulę, która chroni gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami przewidzianymi w ustawie CAATSA. Decyzję zapowiedział sekretarz stanu Mike Pompeo.

– Porzućcie projekt lub poniesiecie konsekwencje- podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji, zwracając się do firm pomagających w budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego.

CAATSA, czyli Ustawa o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje została wprowadzona w roku 2017, jednak niektóre najostrzejsze zapisy nie dotyczyły rosyjskich projektów związanych z eksportem energii, które wystartowały przed wejściem w życie ustawy.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Waszyngtonie Mike Pompeo poinformował, że „inwestycje oraz inne działania związane z rosyjskimi gazociągami” będą obarczone ryzykiem amerykańskich sankcji.

Jak wskazał sekretarz stanu USA, jest to wyraźne „ostrzeżenie dla firm pomagających w rosyjskich szkodliwych projektach, że nie będzie to tolerowane”.

– Porzućcie je teraz lub ryzykujecie konsekwencje. To nie są komercyjne projekty. To rosyjskie narzędzia, by wykorzystać i poszerzyć zależność Europy od rosyjskich dostaw energii- podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji. W tym kontekście wymienił Nord Stream 2 oraz drugą nitkę Tureckiego Potoku. W ocenie Pompeo wskazane gazociągi podważają „transatlantyckie bezpieczeństwo”.

Choć zapowiedź amerykańskiego sekretarza stanu nie oznacza jeszcze natychmiastowych sankcji, to jednak widać wyraźnie, że Amerykanie dążą do powstrzymania budowy Nord Stream 2.

 

Źródło: PAP, Niezależna

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze