Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ogromna szansa! Rewitalizacja terenów pogórniczych i poprzemysłowych

Artykuł Sponsorowany 21:30 10 marca 2020
Telewizja Republika
– Bardzo się cieszę, że doszło do podpisania porozumienia powołującego operatora rewitalizacji. To był proces, który został zapoczątkowany przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, "Program dla Śląska", wpisany w "Program odpowiedzialnego rozwoju" jest tego elementem operator rewitalizacji, który będzie tworzył nowe impulsy gospodarcze, to zadanie które ma na celu przywrócenie i rozbudowanie nowego impulsu gospodarczego w tych terenach, gdzie do tej pory nie mogliśmy inicjować nowych działalności gospodarczych z uwagi na zdegradowane tereny - zaznaczył Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych. Sprawa ta została poruszona w najnowszym odcinku programu Telewizji Republika "Biznes Polska".

– Bardzo wiele obszarów poprzemysłowych jest dla nas ogromną szansę. Ta renta historyczna, którą dzisiaj dysponujemy możemy być szansą, żeby przetransportować się również z części przemysłu ciężkiego. Z części, bo my  cały czas będziemy bardzo usilnie inwestować i realizować naszą politykę dotyczącą polityki klimatycznej, ale to co najważniejsze, to ten potencjał obszarowy, który występuje w województwie śląskim, jest do zagospodarowania. Dzisiaj coraz więcej firm technologicznych, coraz więcej firm IT, ale również z tego sektora logistycznego, jest zainteresowanych lokowaniem swoich przedsiębiorstw w województwie śląskim - powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. 

– Huta Pokój jest dzisiaj najbardziej znaczących przykładem tego, do czego powinien służyć operator rewitalizacji. Nie tylko likwidacja hałd pogórniczych, nie tylko przywracanie swoich funkcji w tkance mieszkaniowej gdzieś w różnego rodzaju miejscach na terenie województwa śląskiego, ale mówimy o sytuacji, w której ponad 170 hektarów w grupie kapitałowej Węglokoksu, w ramach grupy kapitałowej Huty Pokój, znajduje się w samym centrum aglomeracji i w samym centrum jednego z większych miast aglo- mówił Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoks S.A. 

– Jest to ogromna szansa. My wielokrotnie widzieliśmy w tym szanse, w terenach pogórniczych, poprzemysłowych na Śląsku, to jest ogromne wyzwanie, ogromny problem, ale też ogromna szansa dla nas wszystkich.  - stwierdził Janusz Michałek, prezes zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.  - Jesteśmy tą spółką zarządzającą, która ma kreować pomysły aktywizacji tego regiony i my to robimy - dodał. 

– 175 hektarów w świetnie skomunikowanej części Górnego Sląska, gdzie przebiega najważniejszy szlak A1 i A4 w niedalekiej odległości, najważniejszy szlak w Europie Środkowo-Wschodniej. To jest oczywiście wielka historia, bo Huta Pokój stanowiła kiedyś o sile przetwórstwa stalowego, natomiast dzisiaj jest tak naprawdę zarządcą terenu, który wymaga wielkiego wsparcia, wielkiej rewitalizacji - mówił Tomasz Heryszek. - Chcemy pokazać pewne projekty, które będą w stanie kierunki związane z dalszą produkcją, jak i myślę, że będziemy starali się w niedalekiej przyszłości starać się przedstawiać projekty ulokowania na tych terenach różnego rodzaju aktywności związanej z logistyką - zaznaczył. 

– Nikt w Europie nie posiada tak dobrze przygotowanych terenów w samych centrach miast. Mamy potencjał, jeżeli chodzi o ręce do pracy, dlatego my będziemy bardzo mocno włączać w te projekty - powiedział Janusz Michałek. - Musimy przekuć ten dzisiejszy problem na naszą szansę tego regionu, ponieważ dzisiaj inwestorzy, nie tylko mali, kupują grunty z wyprzedzeniem. Oni już nie chcą kilkunastu, czy kilkudziesięciu hektarów, tylko po prostu chcą kilkuset - podkreślił. 

– Myślę, że ten projekt bardzo mocno wpisuje się w "Program dla Śląska" i myślę, że będzie takim motorem, żeby rzeczywiście wiele ciekawych projektów mogło ruszyć. Oczywiście ten projekt wpisuje się także w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Chcę podziękować, bo dla mnie europosła z tego regionu, będzie to taki argument również tam na forum unijnym, żeby pokazywać, że my nie tylko czekamy na jakiekolwiek pieniądze, tylko rzeczywiście ciężko tutaj pracujemy i mamy ciekawe pomysły  - mówiła Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. – Tutaj na Śląsku chcemy pokazać, że potrafimy działać, potrafimy pracować, jesteśmy innowacyjni i na te innowacyjne projekty możemy pozyskiwać środki. Dzisiaj bardzo chcę podziękować, że zmaterializował się projekt powołania operatora terenu poprzemysłowych, rewitalizacji terenów poprzemysłowych - dodała. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze