Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Obchody 75. rocznicy powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

D.Z. 16:24 2 września 2020
Obchody 75. rocznicy powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość ipn.gov.pl
2 września obchodzimy rocznicę powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Dziś mija okrągłe 75 lat od tego, tak ważnego dla naszego kraju, wydarzenia.

Obchody rozpoczęła Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji poległych i pomordowanych, zmarłych oraz żyjących żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel pamięci. W uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza wzięli udział m.in. dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

1461183_670

źródło: ipn.gov.pl

Po apelu wręczono w uznaniu szczególnych zasług medale Pro Bono Poloniae, Pro Patria oraz pamiątkowe medale „Obrońcy Ojczyzny 1939–1945”. Przemówienia wygłosili marszałek Antoni Macierewicz oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Dariusz Gwizdała z BBN i dyrektor Wojciech Lesiak z Gabinetu Szefa UdSKiOR odczytali listy okolicznościowe prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. 

1461216_670

 źródło: ipn.gov.pl

O godz. 15.30, na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej, złożone zostały kwiaty przed ścianą straceń dawnego więzienia. To w nim 1 marca 1951 r. strzałem w tył głowy zostali zabici przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes ppłk Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy. 

Źródło: ipn.gov.pl, Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze