Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Minister Ardanowski wybrał się do uczniów szkół rolnych. "Trudna i odpowiedzialna praca"

am 15:56 6 września 2019
Telewizja Republika
Uczniowie szkół rolniczych oficjalnie świętowali rozpoczęcie roku. Na uroczystości w Starym Brześciu w województwie kujawsko-pomorskim osiągnięć w nauce życzył im między innymi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że współczesny rolnik powinien nie tylko nadążać za postępem technicznym, lecz także mieć wiedzę o środowisku i oddziaływaniu człowieka na klimat.

Na inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego podkreślił, że praca rolnika jest odpowiedzialna i trudna, dlatego szkoły rolnicze powinny zadbać o kompleksową edukację przyszłych gospodarzy. 

Szczególną uwagę minister zwrócił na przekazywanie wiedzy dotyczącej gleby. - Jeżeli nie umiemy zatrzymać wody w glebie, to trudno się potem dziwić, że ta gleba, wysuszona na popiół, nie daje szans roślinom. A jeżeli przychodzą deszcze to woda spływa po powierzchni nie wsiąkając, bo gleba nie jest do tego przygotowana - powiedział.

- Od waszej wiedzy i tego co przekażecie przyszłym rolnikom zależy również to, czy rolnictwo będzie w stanie sprostać tym wzywaniom i zagrożeniom, czy potencjał produkcyjny polskiego rolnictwa będzie odpowiednio wykorzystywany - zwrócił się do uczniów szef resortu rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa mówił także, że warto brać przykład z Zachodniej Europy. Podkreślał, że nie chodzi jedynie o nowe technologie i sprzęt rolniczy, ale przede wszystkim o podejście do organizacji pracy rolników. - Wszyscy rolnicy ze sobą współpracują. Nie ma rolnika, który działa samodzielnie, pojedynczo - zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister dodał, że dzięki takiemu podejściu "pozycja rolników rośnie". - A u nas dominują postawy indywidualistyczne, egoistyczne - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski w Starym Brześciu.

Minister rolnictwa zaznaczał, że po zakończeniu szkoły młodzi rolnicy powinni także wiedzieć, jak zarządzać gospodarstwem pod względem ekonomicznym, a także potrafić organizować współpracę z sąsiadami i najbliższym środowiskiem. 

Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się też do pedagogów ze szkół rolniczych. Poprosił, aby pamiętali, że "kształcąc przyszłego rolnika przede wszystkim wychowują młodego człowieka i obywatela".

Obchody początku roku szkół rolniczych zaczęły się od mszy inaugurującej, później uczniowie przeniosą się na główną część uroczystości, na boisku pobliskiej szkoły. 

W obchodach wzięli również udział przewodniczący Rady Mediów Narodowych poseł Krzysztof Czabański oraz rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadzoruje ponad 50 szkół w całej Polsce.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.166/1) - CAŁA PRAWDA O ANDRZEJU TRETYNIE - MODELOWYM REKTORZE III RP
Wczytuję komentarze...
Najnowsze