Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Już za kilka dni Narodowe Czytanie "Balladyny"! Patronat nad wydarzeniem objęła Para Prezydencka

AN 10:57 27 sierpnia 2020
Narodowe Czytanie to akcja, która została została zapoczątkowana zapoczątkowana w 2012. Pixabay
Balladyna Juliusza Słowackiego będzie lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Wydarzenie odbędzie się już za kilka dni - 5 września w Ogrodzie Saskim, gdzie aktorzy i aktorki zinterpretują romantyczną opowieść o żądzy władzy. W wydarzeniu weźmie udział para prezydencka.

 Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 

– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent. 

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie jest Balladyna w teatrze – Wystawa w Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury. Od 20 sierpnia do 13 września w galerii będzie można zobaczyć afisze, programy, archiwalne zdjęcia, rekwizyty, kostiumy i projekty scenografii wybranych teatralnych realizacji dramatu.

Narodowe Czytanie  to  akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu, która została zapoczątkowana zapoczątkowana w 2012. 

Źródło: prezydent.pl/Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze