Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Jacek Pawłowicz: Rotmistrz Pilecki całym swoim życiem służył Polsce

JJ 21:51 25 maja 2020
Telewizja Republika
Redaktor Tomasz Waloszczyk gościł dziś w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie To w tym miejscu, dawnym Areszcie Śledczym, 72 lata temu rozstrzelano Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Z Telewizją Republika o postaci Rotmistrza rozmawiał dyrektor Muzeum, Jacek Pawłowicz.

– Rotmistrz Witold Pilecki dla tego muzeum, dla Polski, dla świata, jest jedną z najważniejszych postaci. To człowiek, który całym swoim życiem służył Polsce. Kiedy trzeba było walczyć o granice Rzeczypospolitej, o odzyskanie niepodległości przez Rzeczpospolitą, zgłosił się na ochotnika, jako harcerz, do Samoobrony Wileńskiej i tam, na Kresach Rzeczypospolitej, walczył o wolną Polskę. Walczył także w Wojnie Polsko-Bolszewickiej, a kiedy skończyła się wojna, rozpoczął pracę dla Polski- wspominał dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– Na Kresach Rzeczypospolitej tworzył swoją małą ojczyznę, a jednocześnie – zręby państwa polskiego. Kiedy w roku 1939 Polska została bandycko napadnięta przez nazistowskie Niemcy i sowiecką Rosję, Witold Pilecki ponownie stanął do walki o wolność ojczyzny i tę walkę zakończył 25 maja 1948 r. tutaj, w więzieniu przy Rakowieckiej, zamordowany strzałem w tył głowy- mówił.

– Rotmistrz Pilecki to także wyjątkowo uniwersalny przykład dla świata, przykład człowieka, który walczył z dwoma wielkimi, obrzydliwymi totalitaryzmami, które dotknęły w XX wieku Polskę i świat- podkreślał Jacek Pawłowicz.

– Witold Pilecki to również wyjątkowy, uniwersalny przykład dla Polaków, dla polityków i działaczy, samorządowców. To symbol bezinteresownej służby Polsce, odpowiedzialności, uczciwości, przyzwoitości- dodawał rozmówca Telewizji Republika.

– Jednocześnie Rotmistrz to przykład wspaniałego męża, ojca, który ten okres 20-lecia międzywojennego, kiedy tworzył swoją rodzinę, kiedy właśnie tam, w Sukurczach, był polskim ziemianinem, pokazał przykład miłości: jak kochać swoich bliskich, jak kochać Polskę, jak być odpowiedzialnym człowiekiem- wskazał.

– Witold Pilecki to postać wyjątkowa, wybitna i zarazem bardzo uniwersalna. Tak dla Polski, dla Europy, jak i dla całego świata- podkreślił Pawłowicz w rozmowie z red. Tomaszem Waloszczykiem.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze