Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Historyczny moment. Przed kwaterą główną NATO zawisła flaga Macedonii Północnej

AS 17:30 30 marca 2020
Twitter @jensstoltenberg
Przed kwaterą główną NATO w Brukseli załopotała flaga Macedonii Północnej. To oficjalna ceremonia przyjęcia byłej jugosłowiańskiej republiki do Sojuszu jako 30. kraju członkowskiego.

Macedonia Północna weszła do NATO w piątek, bo wtedy dokument przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego został złożony w Departamencie Stanu USA.

 

 

- To historyczny moment i wynagrodzenie za ciężką pracę - tak mówił w poniedziałek w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg o wejściu Macedonii Północnej do grona sojuszników. - Nastąpiło to po latach wytrwałości, determinacji i zobowiązań do reform - powiedział sekretarz generalny NATO.

 

Podkreślił, że to przyczyni się do stabilności na Bałkanach Zachodnich oraz do międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. - W czasach takich jak te, przyjaciele i sojusznicy są ważniejsi niż kiedykolwiek wcześniej. Macedonia Północna ma teraz najlepszych przyjaciół i sojuszników na świecie - dodał Jens Stoltenberg.

 

- Nie jesteśmy już sami - tak powiedział Zoran Todorov, Chargé d’Affairs Stałego Przedstawicielstwa Macedonii Północnej przy NATO. - Dzięki członkostwu w NATO nasza przyszłość jest stabilna i bezpieczna - zaznaczył.

 

Przyjęcie Macedonii Płn. do Sojuszu stało się możliwe, gdyż władze w Skopje i Atenach rozwiązały trwający niemal 30 lat spór o nazwę. Grecja uważała, że starożytna Macedonia to część jej dziedzictwa kulturowego. Po zmianie nazwy z "Macedonia" na "Macedonia Północna" Grecja przestała blokować wejście tego kraju do Sojuszu. Protestowała natomiast Rosja, ponieważ to ogranicza jej wpływy w tym regionie.

 

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze