Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gowin: Ochrona polskich obywateli, to także ochrona polskiej gospodarki

AS 8:30 19 marca 2020
Telewizja Republika
– W tej chwili najważniejsze cele państwa polskiego, to chronić polskich obywateli przed epidemią a z drugiej strony chronić polską gospodarkę, polskie firmy - powiedział w rozmowie z Iloną Januszewską w programie Telewizji Republika "Prosto w oczy" minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin.

– Naszymi działaniami nieco wyprzedziliśmy naszych partnerów z Unii Europejskiej. Wydaje się, że reakcje naszych instytucji państwowych na epidemie koronawisua w Polsce są modelowe - ocenił Jarosław Gowin.

– Cały szereg rozwiązań wciąż nie został jeszcze zapowiedziany - powiedział, pytany o wczorajsza konferencje poświęconą sytuacji przedsiębiorców.

– Mamy też świadomość, że w następnych tygodniach będą potrzebne działania jeszcze głębsze - zaznaczył wicepremier.

–  Zobowiązanie rządu jest takie, że pakiet rozwiązań ustawowych w jednej ustawie zostanie przygotowany do jutra - poinformował polityk.

 – W tej chwili wszystkie ministerstwa, które obejmuje ta ustawa, pracują pełną parą - podkreślił.

Ilona Januszewska zauważyła, że pojawiają się takie głosy, które twierdzą, że nie stać nas na ten plan pomocowy dla przedsiębiorców. – Tego typu myślenie jest po prostu nieodpowiedzialne. Nie stać nas na to, żeby nie podjąć tego typu działań. W tej chwili najważniejsze cele państwa polskiego, to chronić polskich obywateli przed epidemią a z drugiej strony chronić polską gospodarkę, polskie firmy - ocenił Jarosław Gowin.

– Gdybyśmy nie podjęli takich działań, to w ciągu miesięcy padłyby dziesiątki, jak nie setki polskich firm - zaznaczył minister. 

 – Wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijać się epidemia. Jest kilka różnych scenariuszy. Są scenariusze optymistyczne, że na początku kwietnia liczba zachorowań będzie spadać, a są też najbardziej negatywne, że epidemia potrwa do kolejnej wiosny - mówił.

 –- Wiemy, że wielu studentów znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, ponieważ sami się utrzymują, a często pracowali w branżach najmocniej dotkniętych skutkami epidemii, to znaczy w gastronomii i turystyce - podkreślił wicepremier. 

 –- Dla wszystkich tych studentów przygotowujemy pakiet rozwiązań ochronnych - zapewnił polityk.

– Dzisiaj realistyczne wydaje się przedłużenie okresu zawieszenia zajęć w szkołach i uczelniach do świąt. Decyzja zapadnie na końcu tygodnia albo na początku przyszłego. Na razie prognozy ministra Szumowskiego się potwierdzają, jeżeli będą się dalej potwierdzać, to za pewne te zajęcia będą dalej zawieszone - oświadczył rozmówca Ilony Januszewskiej.

– Jeżeli zajęcia szkolne zostaną odwieszone po przerwie wielkanocnej to majowy termin matur nie jest zagrożony - dodał. 


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze