Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Duszpasterz kierowców ma ważne przesłanie

PR 8:58 17 listopada 2019
fotografia ilustracyjnapixabay
Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura zachęcił do modlitewnej pamięci o ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach. - Kierujmy się miłością na każdej drodze życia - apelował ksiądz. Dzisiejsza, trzecia niedziela listopada, to Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

 

Ks. Marian Midura zaapelował do kierowców o kierowanie się miłością na "każdej drodze życia". Zachęcił, by w modlitwie, oprócz o ofiarach i poszkodowanych, pamiętać o ich rodzinach i bliskich.

Duchowny przypomniał także słowa papieża Jana Pawła II, który w listopadzie 1998 r. apelował do kierowców.

- Zanoszę do Boga modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w tak tragicznych okolicznościach, a zarazem pragnę zapewnić o mej duchowej bliskości ich rodziny oraz osoby, które przeżyły wypadki, ale pozostały głęboko zranione fizycznie i duchowo. Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia kierowcy będą zawsze postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno dla ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach - mówił papież.

Główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce mają miejsce, jak co roku, w Zabawie koło Tarnowa - miejscu związanym z błogosławioną Karoliną Kózkówną. Rozpoczęły się one w piątek, a ich centralnym punktem będzie niedzielna msza święta w intencji ofiar wypadków i ich rodzin.

Ponadto od piątku do niedzieli w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie trwają rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie i warsztaty terapeutyczne. Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych stowarzyszenie MIVA Polska prowadzi zbiórkę środków na zakup ambulansów do misyjnych szpitali.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych został zainicjowany przez angielską organizację Road Peace w 1993 r. Przez wiele lat znany był jako Europejski Dzień Pamięci. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

W Polsce po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków obchodzono 19 listopada 2006 r. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a odbyły się w Katedrze Polowej w Warszawie. Przewodniczył im ówczesny biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.

Organizatorami obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych są związane z Sanktuarium w Zabawie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych "Przejście", Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obchody organizuje także Krajowy Duszpasterz Kierowców oraz Miva Polska.

 

Czytaj także:

Św. Jan Paweł II Doktorem Kościoła i współpatronem Europy? Rzecznik KEP: spełnia trzy warunki

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze