Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Targalski: Erdogan mimo wielkich krzyków musiał skapitulować. Takie są efekty polityki wielowektorowej

AS 20:59 6 marca 2020
Telewizja Republika
Dr Jerzy Targalski w swoim programie w Telewizji Republika "Geopolityczny tygiel" poruszył kwestie zawieszenia broni między siłami tureckimi i rosyjskimi w Syrii oraz wyborów parlamentarnych na Słowacji.

– Zacznijmy od zawieszenia broni między siłami popieranymi przez Turcję i przez Rosję w Idlibie w Syrii. Jaka była sytuacja? Turcja kontrolowała prowincje Idlib, gdzie zgromadziła dżihadystów. Siły Asada wspierane przez Rosję dążyły do przejęcia kontroli nad szosami M5 i M4 - mówił dr Targalski. 

– Celem syryjsko-rosyjskim było zyskanie kontroli nad tymi drogami. W wyniku działań wojskowych, Syryjczycy zdobyli szosę M5 na całej długości, odepchnęły tutaj siły dżihadystowskie i tureckie, natomiast jeżeli chodzi o szosę M4, tam trwały bardzo silne walki - kontynuował. 

– W tej chwili zawieszenie broni, które zostało zawarte po tym, jak Turcy stracili 33 żołnierzy i również Rosjanie ponieśli straty, Erdogan mimo podskakiwania i wygrażania, że będzie zestrzeliwał samoloty rosyjskie, które bombardowały dżihadystów, oczywiście niczego niczego nie zrobił i musiał skapitulować - dodał politolog.

– Warunki tymczasowego porozumienia moim zdaniem są następujące. Obszary, które Asad zdobył pozostają pod kontrolą Asada, czyli cała szosa M5, natomiast jeżeli chodzi o szosę M4, to będzie ona stanowiła tzw. korytarz bezpieczeństwa i jej status będzie miał charakter eksterytorialny tak naprawdę, czyli będzie pod kontrolą Asada i Rosjan, formalnie będzie kontrolowana przez wspólne patrole rosyjsko-tureckie, natomiast strefa bezpieczeństwa będzie wynosiła 6 km na północ i 6 km na południe od tej szosy. Idlib został podzielony na dwie częsci - zaznaczył dr Targalski. 

– Teraz najpewniej za jakieś dwa, albo trzy miesiące rozpoczną się kolejne walki w wyniku których oczywiście południowa część prowincji Idlib zostanie zajęta przez wojska Asada - zauważył historyk.

– Widzimy więc, że Erdogan mimo wielkich krzyków musiał skapitulować i przyjąć tymczasowe warunki rosyjskie i to jest właśnie wielkie osiągnięcie polityki wielowektorowej i sojuszu z Rosją - powiedział. 

 

W drugiej części programu dr Jerzy Targalski poruszył kwestię wyborów parlamentarnych na Słowacji. 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ! Obejrzyj dzisiejszego odcinek "Geopolitycznego tygla"

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze