Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Szarek mocno: IPN jest gotowy na ekshumację w Jedwabnem

pmb 21:34 28 lutego 2019
Fot. Telewizja Republika
Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem. Decyzja jednak nie należy do nas – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który był gościem red. Gromadzkiego w programie „W Punkt” w Telewizji Republika.

Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem. Decyzja jednak nie należy do nas. (...) Można kontynuować badania historyczne. W historii nie ma tematów, które są raz na zawsze zamknięte – mówił prezes IPN. 

W rozmowie został również poruszony temat Żołnierzy Wyklętych i święta, które przypada na 1 marca.

– Byłem świadkiem jak Żołnierze Wyklęci wracali do naszej historii. Oni byli zapomniani. To małe środowiska naukowców i weteranów (środowisko Zeszytów Historycznych WiNu, współpracował z nimi śp. Janusz Kurtyka). Dla niego to była historia, to było dziedzictwo – przekonywał dr Szarek. – To jemu zawdzięczamy to święto. Jego determinacja, jego środowisko to umożliwiło.

– Dzisiaj żołnierz Łukasz Ciepliński jest noszony przez młodzież na koszulkach. To co zrobili z nimi komuniści... Oni wyklęli tych żołnierzy. Wylano morze kłamstwo na ich temat. Pisano propagandowe wiersze. Komunizm zrobił wszystko, żeby ich zohydzić.

Przypominanie o bohaterach

Działania grup „Gazety Polskiej” są fascynujące. To autentyczny ruch, który przypomina o bohaterskich Żołnierzach Wyklętych. To fenomen. Blisko 30 proc. Polaków uważa, że to ważne święto. 80 proc. młodych Polaków (18-24 lat) uważa Żołnierzy Wyklętych za bohaterów. (...)  Żołnierze Wyklęci bardzo wysoko podnieśli poprzeczkę. Życiorysy tych ludzi robią ogromne wrażenie.

Został również poruszony temat Andrei Mitchell i jej skandalicznych słów o „polskim reżimie”.

Mamy gotowy pozew. Ta wypowiedź pokazała stan świadomości elit amerykańskich. Powinniśmy prowadzić aktywną politykę. To pokazuje jak wiele mamy do zrobienia. Trzeba pokazywać dziennikarzom amerykańskim jak wyglądała historia Polski.

– Trzeba budować lobby propolskie zagranicą. W Stanach Zjednoczonych potrzeba większej aktywności. Nie możemy mieć kompleksów. Mamy wspaniałą historię – przekonywał prezes IPN.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


DZIENNIKARSKI POKER (STANKOWSKI) - JACEK OZDOBA (PIS) - SCHETYNA DOPROWADZIŁ JACHIRĘ DO SEJMU
Wczytuję komentarze...
Najnowsze