Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Andrusiewicz: resort zdrowia wprowadzi nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

AN 11:56 25 września 2020
Rzecznik MZ Wojciech AndrusiewiczPAP/Marcin Obara
- Trwają gorące narady z lekarzami, specjalistami i farmaceutami, w jakim zakresie wprowadzić zalecenia, które chroniłyby nas przed zakażeniami - mówił w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował także, że resort wprowadzi nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1587 osób. Z powodu COVID-19 zmarły 23 osoby.

– To nie jest wynik dużych ognisk zakażeń. To jest wynik naszego powrotu do normalności, do codziennego funkcjonowania w otaczającej nas rzeczywistości" – skomentował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

– To, co państwo wszyscy obserwujecie na co dzień – mamy korki na ulicach, ludzi w tramwajach, w autobusach, mamy powrót do pracy bezpośredniej z pracy zdalnej. Tych kontaktów, interakcji na co dzień jest dużo więcej niż na wiosnę i w lecie, kiedy oczywiście byliśmy na wypoczynku letnim i spotykaliśmy się nad morzem, nad jeziorami, ale nie spotykaliśmy się na ulicach miast, w pracy. Dzisiaj tych interakcji jest dużo więcej – powiedział.

Zaznaczył, że obecnie ogniska zakażeń są rozproszone. – To często są ogniska z imprez domowych, rodzinnych, ogniska z większych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, gdzie mamy do czynienia też z pacjentami COVID-owymi, mamy do czynienia z szeregiem mniejszych ognisk w zakładach pracy (...). Nie możemy powiedzieć, że dominuje jakieś jedno ognisko zakażeń – powiedział.

 

Dodał, że liczba zakażeń jest także efektem odwiedzin w domach pomocy społecznej. Poinformował, że MZ poprosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o decyzję w sprawie zablokowania odwiedzin w domach opieki społecznej

Obostrzenia w strefach

Jak powiedział rzecznik resortu zdrowia, "trwają narady z lekarzami, specjalistami i farmaceutami, w jakim zakresie wprowadzić zalecenia, które chroniłyby nas przed zakażeniami". Andrusiewicz dodał, że minister zdrowia zaproponuje kolejne obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych dotyczące możliwości spotkań międzyludzkich. 

Rzecznik ministerstwa zdrowia ocenił, że do tych wysokich wartości trzeba się przyzwyczaić, a najważniejsze jest obłożenie szpitali. "Dla nas najważniejsze jest obłożenie w szpitalach. Po pierwsze pod kątem zajętych covidowych łóżek, po drugie respiratorów. Tutaj mamy pełną wydolność. Cały czas rejestrujemy, że nowe przypadki są mało objawowe, bądź bezobjawowe" – stwierdził.

Jednocześnie zauważył, że liczba zgonów to wynik ciężkich zachorowań sprzed dwóch, trzech czy czterech tygodni. Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze