Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo w Miłoszycach. Za tę zbrodnię Tomasz Komenda został uniewinniony po 18 latach

JK 12:18 25 września 2020
Zdjęcie ilustracyjnewikimedia.org
23 lata po zbrodni gwałtu i zabójstwa 15-latki w Miłoszycach pod Wrocławiem, we wrocławskim sądzie okręgowym zapadł kolejny wyrok w tej sprawie. Zasądzono karę 25 lat więzienia dla oskarżonych Norberta Basiury i Ireneusza M.

Ofiara to 15-letnia Małgorzata K., która dzisiaj miałaby 39 lat. Została brutalnie zgwałcona i zamordowana. Prokuratura zażądała dla oskarżonych dożywocia i 25 lat więzienia. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Twierdzą, że dowody, czyli badania potwierdzające obecność ich DNA na ubraniu ofiary, są wynikiem błędu lub zostały sfabrykowane. Norbert Basiura w sylwestrową noc w 1996 roku był ochroniarzem w miłoszyckiej dyskotece, a Ireneusz M. spędzał tam sylwestra.

Sąd ogłosił wyrok kary 25 lat więzienia dla oskarżonych. 

Niesłusznie skazany Tomasz Komenda

W roku 2004 na 25 lat pozbawienia wolności za tę zbrodnię został niesłusznie skazany Tomasz Komenda, który w więzieniu spędził 18 lat. Policja zatrzymała go w roku 2000 na podstawie porteru pamięciowego mężczyzny, z którym bawiła się zamordowana nastolatka. W trakcie procesu wielokrotnie powtarzał, że obciążające go zeznania złożone po zatrzymaniu zostały na nim wymuszone groźbami i zastraszaniem.

W roku 2016 prokuratura zaczęła ponownie badać sprawę. W czerwcu 2017 ujawniono, że związek ze śmiercią nastolatki może mieć Ireneusz M., który kilka razy był już skazywany za gwałty. Podczas powtórnej analizy akt, okazało się, że Tomasz Komenda jest niewinny, a w marcu 2018 roku sąd okręgowy we Wrocławiu warunkowo zwolnił go z odbycia kary. Wyroki skazujące zostały uchylone przez Sąd Najwyższy w maju 2018 roku.

Niesłusznie skazany Tomasz Komenda spędził w więzieniu w sumie 6540 dni.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze