Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Zimbabwe: Robert Mugabe ustąpił z urzędu prezydenta

pmb 17:10 21 listopada 2017
Wikimedia Commons
Informację podał przewodniczący parlamentu Zimbabwe. Wcześniej rozpoczęła się procedura impeachmentu 93-letniego prezydenta. Wniosek o jego odwołanie złożyła rządząca partia ZANU-PF.

Główny zarzut, który postawiła partia prezydencka to: "nieprzestrzeganie konstytucji oraz pozwolenie, by żona uzurpowała sobie władzę". Według źródeł w rządzącej partii do głosowania w sprawie impeachmentu może dojść już w środę – poinformowała agencja AP.

Do natychmiastowego ustąpienia ze stanowiska wezwał w środę Mugabego były wiceprezydent kraju Emmerson Mnangagwa, który jest jednym z faworytów do przejęcia władzy w Harare.

Mieszkańcy Zimbabwe w masowych protestach wzywali Mugabego do ustąpienia ze stanowiska. Przed gmachem parlamentu zebrały się tysiące ludzi. W niedzielę Komitet Centralny rządzącej ZANU-PF na nadzwyczajnym posiedzeniu pozbawił prezydenta funkcji szefa partii. 

93-letni Mugabe był u władzy od 37 lat i był jednocześnie najstarszym szefem państwa na świecie. Oskarżany jest przez Zachód o zrujnowanie gospodarki Zimbabwe oraz łamanie praw człowieka.

Źródło: rp.pl

Wczytuję ocenę...


10/04/2010 FAKTY (ODC.56) - OSTATECZNY DOWÓD NA TO, ŻE BRZOZA NIE MOGŁA ZNISZCZYĆ TUPOLEWA
Wczytuję komentarze...
Najnowsze