Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ruszyła produkcja paszportu na 100-lecie niepodległości

kos 15:20 21 listopada 2017
mswia.gov.pl
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych uruchomiła produkcję nowego paszportu, który upamiętni 100-lecie niepodległości Polski. Na 40 stronach wizowych dokumentu znajdą się motywy graficzne, a także wizerunki postaci, które przyczyniły się do ponownego pojawienia się naszego kraju na mapie świata w 1918 r. Paszport, w którym zastosowane będą najnowocześniejsze pod względem technologicznym metody zabezpieczeń, będzie dostępny w przyszłym roku.

Poinformowali o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes PWPW Jakub Skiba i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

„Ten paszport ma być przedmiotem dumy obywateli Polski, ale oczywiście musi zapewniać należyte bezpieczeństwo użytkownikom, którzy zaczną wykorzystywać go przy wyjazdach zagranicznych. Muszą oni mieć poczucie, że władze kraju, w którym się znajdą, w sposób właściwy i przyjazny przyjmą ten paszport” - oświadczył prezes PWPW Jakub Skiba.

Zaznaczył on, że najważniejszymi elementami paszportu są: poliwęglanowa strona personalizowana i zabezpieczenia. „Wystrój graficzny bardzo mocno podkreśla ten wielki bagaż patriotyczny, bagaż wartości walki o niepodległość, którą Polacy musieli stoczyć i która okazała się zwycięska” - mówił.

„W 2018 r. będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości. To jest świetna okazja, by przedstawić nowy wzór paszportu” - oświadczył minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak. „Oprócz zabezpieczeń, paszport ten będzie zawierał bardzo ważne przesłanie związane właśnie ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Na 40 stronach wizowych zostaną umieszczone wizerunki i odniesienia do ludzi i zdarzeń, a także do tego wszystkiego, co związane jest z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Ważne jest to, że po raz pierwszy w historii Polski sześć spośród tych wizerunków zostało wybranych przez wszystkich tych, którzy wzięli udział w głosowaniu w tej sprawie w ramach kampanii dotyczącej zaprojektowania paszportu - wyjaśnił szef MSWiA.

Kampania „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” była prowadzona we wrześniu. Z 13 wizerunków graficznych przedstawiających najważniejsze motywy niepodległościowe: postacie, wydarzenia, miejsca i symbole, w nowym paszporcie znajdzie się sześć, które okazały się najpopularniejsze w głosowaniu, wśród nich: Mogiła Mogił - Kopiec Czynu Niepodległościowego, prezydent Gabriel Narutowicz oraz Orzełek Legionowy. W kampanii oddano ponad 750 tys. głosów. MSWiA i PWPW współpracowały przy kampanii z Instytutem Pamięci Narodowej.

„Ważne jest to, aby każdy z nas, kiedy będzie wybierał się za granicę, kiedy będzie pokazywał paszport, mógł z dumą powiedzieć, że właśnie 100 lat temu Polska odzyskała swoją niepodległość, że Polska to państwo o pięknej tradycji, pięknej historii i jest się czym pochwalić za granicą. Wprowadzenie nowego rodzaju paszportu daje nam właśnie taki argument do ręki” - oświadczył minister Błaszczak.

Jak powiedziała Aleksandra Grynkiewicz, doradca Zarządu PWPW, przy produkcji tego dokumentu stosowany jest system najnowocześniejszych rozwiązań na bardzo wysokim poziomie technologicznym i technicznym. Użyto m.in. papieru zabezpieczonego z wielotonowym znakiem wodnym z filigranem (jasnym kontrastowym), w strukturze papieru w trakcie produkcji zaimplementowane są zabezpieczenia tj. włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i w promieniach UV oraz nitka zabezpieczająca z mikrotekstem.

Książeczka paszportowa posiada 40 stron wizowych. Wszystkie motywy graficzne, które będą wykorzystane w dokumencie, zostały stworzone przez ekspertów. Wśród nich znalazły się również m.in.: motyw lwowski - Antoś Petrykiewicz, Bitwa Warszawska, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, odznaka pamiątkowa wojsk wielkopolskich, order Virtuti Militari, powstania śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Roman Korfanty.

 

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

Wczytuję ocenę...


10/04/2010 FAKTY (ODC.56) - OSTATECZNY DOWÓD NA TO, ŻE BRZOZA NIE MOGŁA ZNISZCZYĆ TUPOLEWA
Wczytuję komentarze...
Najnowsze