Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kto jest naszym największym parterem handlowym?

PR 12:05 12 lutego 2018
pixabay
W zeszłym roku odnotowano nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 2,1 mld złotych. Takie dane podał oficjalnie Główny Urząd Statystyczny. Kto jest naszym największym partnerem handlowym?

Dane GUS wskazują jednoznacznie, że największym partnerem handlowym, są dla Polski Niemcy.

Obroty towarowe handlu zagranicznego po dwunastu miesiącach 2017 roku według danych tymczasowych wyniosły w cenach bieżących 870,1 mld zł w eksporcie oraz 868,0 mld zł w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 2,1 mld zł, podczas gdy w 2016 r. wyniosło 17,0 mld zł. W porównaniu z 2016 rokiem eksport wzrósł o 8,3%, a import o 10,4% - podano w komunikacie GUS.

To właśnie z Niemcami nasze wskaźniki wartości eksportu i importu są najwyższe. Do naszych zachodnich sąsiadów w roku 2017 wysłaliśmy towary o wartości 238,5 mld złotych, a wartość importu wyniosła 200,4 mld.

Kolejno drugim i trzecim krajem z którego importujemy najwięcej są Chiny oraz Rosja.

Jeśli chodzi z kolei o wartość eksportu, po Niemczech, największymi partnerami do handlu są Czechy i Wielka Brytania. Jednak wartość sprzedawanych tam towarów jest znacznie mniejsza niż ta, realizowana z Niemcami.

Największy obrót towarowy w imporcie według kraju wysyłki, Polska odnotowała z krajami rozwiniętymi – 660,0 mld zł, w tym z UE – 619,2 mld zł. W porównaniu z rokiem 2016, obie wartości wzrosły.

Źródło: stat.gov.pl, twitter

Wczytuję ocenę...


A DLACZEGO? ANTONI MACIEREWICZ ODPOWIADA DZIECIOM. ZOBACZ KONIECZNIE!
Wczytuję komentarze...
Najnowsze