Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Już przybyły - pierwsze dostawy amunicji do Leopardów!

sm 6:14 4 lipca 2018
Spółka MESKO wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej dostarczyła do MON pierwszą partię zmodernizowanej amunicji 120 mm HE do czołgów Leopard. Jest to kolejny krok w procesie wprowadzania na wyposażenie Sił Zbrojnych RP zmodernizowanej amunicji, w który to proces oprócz MESKO zaangażowany był także Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Ostateczny sukces jest także efektem bardzo dobrej współpracy z Inspektoratem Uzbrojenia MON i 3 Regionalnym Przedstawicielstwem Wojskowym.

W ostatnim roku w MESKO została wykonana ogromna praca koncepcyjna związana z koniecznością opracowania nowego ładunku miotającego do amunicji czołgowej 120 mm. Została ona wymuszona nowymi wymaganiami Sił Zbrojnych RP w zakresie poprawy bezpieczeństwa i efektywności. W wyniku modyfikacji konstrukcji opracowano rozwiązanie spełniające wysokie wymagania postawione przez polskich pancerniaków. Zmiany dotyczyły ładunku miotającego. Zmieniono konstrukcję poprzez wprowadzenie zmodyfikowanego układu zapłonowego, całkowicie zmieniono geometrię i układ prochów oraz wprowadzono w miejsce prochu czarnego nowy typ prochu zapłonnikowego, dzięki czemu wyeliminowano całkowicie w produktach spalania siarkowodór. Nowy typ ładunku miotającego jest wprowadzany do całej rodziny amunicji czołgowej 120 mm.

 

W najbliższym czasie przed MESKO stoi nowe zadanie, przekonstruowanie amunicji czołgowej 125 mm. Wojska Pancerne planują modernizacje posiadanych T-72 i PT-91, więc tego typu amunicja będzie potrzebna. Z pewnością doświadczenia zdobyte przy modernizacji amunicji 120 mm okażą się przy realizacji tego zadania cenne.

 

Dostawa jest pierwszą z zaplanowanych na ten rok. W sumie MESKO dostarczy kilkanaście tysięcy samej amunicji 120 mm. W jak najszybsze przygotowanie pierwszej partii zmodernizowanej amunicji zaangażowana była cała załoga z Pionek. Zmodernizowana konstrukcja amunicji 120 mm do czołgów Leopard bazuje na nowym ładunku miotającym, będącym przedmiotem wspólnego zgłoszenia patentowego specjalistów WITU i MESKO O/Pionki oraz nowego typu prochu zapłonnikowego, będącego przedmiotem zgłoszenia patentowego zespołu technologów z Pionek. Bezpieczniejsze i efektywniejsze wyroby dostarczane od dziś przez MESKO do Sił Zbrojnych RP to wynik połączenia doświadczenia reprezentowanego przez długoletnich pracowników i młodej kadry technicznej zatrudnionej w spółce w ostatnich latach.

Źródło: PGZ

Wczytuję ocenę...


ZAMACH NA CHRZEŚCIJAN W SRI LANCE TO NAJWIĘKSZA ZBRODNIA - CZARNECKI, ŻÓŁTANIECKI, KANIA
Wczytuję komentarze...
Najnowsze